SIKÇA SORULAN SORULAR

Nasıl Kullanacağım?

Uç kısmının tamamını herhangi bir mürekkebe batırın, fazlasını hokkanızın kenarında sıyırın ve yazmaya başlayın.

How do I use my pen?

Dip the whole nib into any kind of ink. Skim off the rest to your inkstand and you can start to write.

Bir batırışla ne kadar yazabilirim?

Elbette ki yazma alışkanlıklarınız, satır aralıkları, karakterlerin büyüklüğü gibi etkenler yazma menzilini etkileyecektir. Tam dolu bir kalem, ortalama A5 boyutundaki bir kağıda dolduracak kadar yazar (yaklaşık 1500cm’lik çizgi).

How long can I write with one dip?

Your writing style, the row pitches and the font sizes will effect the writing range. A completely full pen is nearly enough to fill an A5 paper. (Approximately 1500 cm. line)

Yazdıktan sonra ne yapacağım?

Yazma işlemini bitirdikten sonra, kaleminizle beraber aldığınız minik cam bankın (ya da setlerde ahşap bankın) üzerine yerleştirin.

What will I do after I finish writing?

After you finish writing, place your pen on the small glass (or wood in sets) holder which you get with your pen.

Nasıl bir mürekkep kullanabilirim?

Cam kalemlerle yazmak için herhangi bir marka dolmakalem mürekkebi en ideal mürekkeptir. Bu mürekkepler su bazlı mürekkeplerdir. Bir sonraki kullanımızda oluklardaki mürekkep çözünür ve oluklar yeniden akışkan mürekkeple dolar. Böyle bir mürekkep kullandığınız takdirde özel bir temizlik işlemi yapmanıza gerek yoktur. (bkz. aşağıda ‘Nasıl temizleyebilirim?’ )

What kind of ink shall I use?

To write with glass dip pens, any brand of fountain-pen ink works perfect. These inks are water-based. In your next use, the ink in the tines will dissolve and the tines will fill with ink again. If you use this kind of ink, it won’t be necessary  to clean your pen every time. (Take a look at “How can I clean my pen?” tips below)

Çini Mürekkebi, Tuşe, İs Mürekkebi kullanabilir miyim?

Cam Kaleminiz İs mürekkebi ile yazmaya uygun değildir, ama Tuşe, Çini Mürekkebi, Altın ya da Gümüş Yaldızlı Mürekkep kullanabilirsiniz. Bu takdirde, kullandıktan hemen sonra temizlemenizi salık veririz.

Can I use India ink, Tusche ink or soot ink?

Your glass dip pen is not appropriate to use soot ink but you can use Tusche, India ink or gold and silver metallic ink. In this case we recommend you to clean it right after you finish writing.

Nasıl Temizleyebilirim?

Dolmakalem mürekkebi kullanıyorsanız ve Cam Caleminizi sıkça kullanıyorsanız özel bir temizlik yapmanıza gerek yoktur. Uzun süre kullanmayacağınızı düşünüyorsanız, suyun altında birkaç saniye tutmanız genellikle yeterlidir. Eğer birkaç farklı renk kullanarak bir metin ya da çizim oluşturmak istiyorsanız, yeni rengi doldurmadan önce bir bardak suya batırın, kağıt mendille biraz kurulayın. Cam Kaleminiz bulaşık makinasında temizlenmeye de uygundur. Bulaşık makinasının hareketli parçasının temas etmediğinden emin olunuz.

Altın ya da Gümüş Yaldızlı Mürekkep kullandıktan sonra mürekkep oluklara yapışırsa dikkatlice eski bir diş fırçası ve mürekkebin muhteviyatını çözücü bir deterjanla temizleyebilirsiniz.

How can I clean my pen?

If you use fountain-pen ink or if you use your pen often, you don’t need a special cleaning. If you think you won’t be using it for a long time, holding your pen under water a few seconds is enough. If you wish to make a script or drawing by using different colours, before you refill your pen with the new colour, dip your pen into a glass of water and dry it afterwards with a paper towel. Your glass dip pen is also available to clean in the dish washing machine. But please make sure the propeller of the machine does not touch your pen.

If you want to use Gold or Silver metallic ink and the ink sticks to the tines, you can use an old toothbrush or a detergent which can dissolve the ingredients of the ink.

 

Kırılacak olursa ne yapmalıyım?

Kaleminiz masif kristal camdan üretildiğinden oldukça dayanıklıdır. Yine de cam, camdır ve kırılgandır. Herhangi bir sebeple kırılacak olursa, tamir@calligart.com.tr adresine bildirmenizi ve size verilen direktifler doğrultusunda hareket etmenizi rica ederiz.

What can I do if my pen were to break?

Your pen is made of massive crystal glass and it is pretty enduring. But glass is eventually glass and it’s fragile. If it breaks for any reason, you can write us at tamir@calligart.com.tr and we would ask you to follow our directions.

Nasıl Edinebilirim?

Cam Kalem edinmek ya da hediye etmek isterseniz art@calligart.com.tr adresinden siparişinizi verebilirsiniz. Türkiye veya dünyanın herhangi bir yerine kargo ile göndermek elbette ki mümkündür.

How can I order my glass dip pen?

If you wish to order a glass pen for yourself or as a present, send an e-mail at: art@calligart.com.tr . It is posible to send via shipping to anywhere in Turkey or the rest of the world.

Cam Kalemin üzerine yazı yazmak mümkün mü?

Calligart Ar-Ge ekibi Cam Kalemlerin üzerine yazı, logo, isim yazmayı başardı. Ne yazık ki, bu işlem için kalem başına 15₺ (KDV dahil) ücret talep etmek zorundayız.

Is it possible to write on glass dip pen?

Calligart R&D team has succeded to write names and draw logos on glass dip pens. Regrettably, we have to request 5€ for each pen.

Bütün bu cevaplar, benim sormak istediğim soruya açıklık getirmiyor, ne yapmalıyım?

art@calligart.com.tr adresine bir e-posta göndererek, Cam Kalemler hakkında öğrenmek istediğiniz her şeyi sorabilirsiniz.

What can I do for any further questions? 

For further questions, you can send us an e-mail at art@calligart.com.tr and ask what you wish to know more about glass dip pens.

Share

Comments are closed